Google Dokunmatik Ekranlarda El Yazısıyla Arama

By | 27 Temmuz 2012

Google son yıllarda hızla tırmanışa geçen Mobil internet alanında geride kalmamak için inanılmaz atak yapıyor. Mobil telefonlar için android işletim sistemi ile bu alandaki varlığını en üst seviyeye taşıyan Google asıl hizmet alanı olan arama motorunda da bu başarısını göstermek istiyor.

Google Global ve Türkiye Resmi blogunda yayınlanan habere göre artık dokunmatik ekranlı mobil cihazlarda el yazısı ile arama yapılabileceğini bildirdi. Bu içeriğin devamında da bir özet ile mobil cihazlardaki Google atılımı anlatılmış.

Google Mobil cihazlardaki etkinliğini artırmak için daha önce  aramalarda otomatik tamamlamayı hizmete sokmuştu. Bu hizmet her ne kadar PC’lerde daha etkin kullanılıyor olsa da asıl en etkin ve kullanışlı olduğu alan mobil cihazlar. Uzun bir arama kelimesi yada cümlesi yazmak normal PClerde çok zor olmamasına karşın mobil bir cihazda bunu yazmak çok zor. Düşünsenize :)  ekran üstündeki küçücük harflere defalarca  basarak bir cümle aratmak ne zor. İşte bu arama tamamlama özelliği ile 5-10 harf yazınca bile arama sonucu veriyor.

Arama tamamlama özelliğinden sonra  ikinci bir atılım ise sesli arama ile geldi.. Tek tek butonlara basmak yerine sesli komutlar ile arama yapmak son derece kolay.

Google’nin son mobil atağı ise el yazısı ile tamamlama özelliği. Dokunmatik sistemli cihazlarda Google ana sayfasına girdiğinizde

aşağıdaki gibi ana sayfa üzerine el yazısı ile yazdığınızda otomatik olarak arama kutusunda yazdığınız kelime geliyor. Oldukça başarılı olan sistemi kullanabilmek için harfler arasında boşluk bırakmanız gerekmekte :) şu anki eğitim sistemimizde birbiriyle birleştirilen el yazıları gibi birbirine bitiştirilen harflerle arama yapılmıyor :)

 

Bu özelliği kullanabilmeniz için Google ana sayfasında ayar yapmanız gerekmekte. Google ana sayfasına ilk girdiğinizde aşağıda yer alan resimdeki gibi Ayarlar kısmına tıklayınız. Daha sonra açılan sayfada El Yazısını Etkinleştirin.

 

                                             

 

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uyeJXKfAcpc[/youtube]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.