Facebook Sayfanızdan Elaman İlanı Vermek Yasak

By | 28 Temmuz 2012

Düzenli olarak takip ettiğim eticaretmag.com sitesinde facebook ile ilgili ülkemizde çok ilğinç bir içerik okudum. Sinan Oypan tarafından kaleme alınan yazıda Facebook üzerinden verilen elaman ilanlarına İŞ-KUR tarafından deyim yerindeyse ceza yağdırılmış.

Sabah gazetesi kaynak gösterilerek hazırlanan yazıda Facebook ve diğer sosyal ağlarda Elaman arıyoruz diye post göndermek bile yasaklamış ve cezaya tabiymiş :).. Amaç suistimallerin engellenmesiymiş.. Bu amaçla Aralık ayı içerisinde, Facebook’ta “eleman arıyorum” şeklinde ilan veren 80 şirkete 10.000 liraya kadar ceza kesmiş. Rakam oldukça küçük gözükse de bu tür bir uygulamanın internete gelecek özgürlük kısıtlamalarının ucunun ne kadar açık olduğu gözüküyor. Kariyer.net, yenibiris.com gibi siteler iş kurumunun izniyle yetki belgesiyle faaliyet gösteriyor. Bu denli büyük kurumların İŞ-KUR denetiminde olması son derece doğal ancak küçük işletmelerin facebook üzerinden elaman ilanına getirilecek yaptırım gerçekten çok saçma. Birde bunun için bir ekip kurulmuş ki gülmekten öldüm :) sabahtan akşama kadar sosyal ağlarda gezinen bir ekip mi ?  Kaç kişiler, sosyal medya tarama programları kullanıyorlar mı ?

Düşünün bir mühendislik firması ilgi alanına dahil olarak mühendislerin kurduğu bir facebook grubuna üye oluyorlar ve orada ihtiyaç halinde en çok mühendisin okuyacağı düşüncesiyle nokta atışı olur diyerek bu gruba elaman ilanı yazıyor :) ve direk ceza.. Eee İŞ-KUR bu kadar denetime önem veriyorsa artık bir ekipte hazırlayıp sokaklara göndermesi lazım :) malum her direkte, mağaza vitrinlerde elaman ilanı var, bunları da kaldırsınlar canım hem çevre kirliliği hemde suistimale daha açık resmen dolandırıcılık ilanları..

Birde bu durumda linkedin’in durumu ne olacak orada da firma sayfalarında elaman ilanı vermek yasaklanacakmış :) sonra firmaların web sitelerinde kariyer sayfasında açık pozisyonları belirtmek oraya elaman almakta cezaya tabi olacak mı acaba ?

Haber Kaynağı : Eticaretmag

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.